Dobór odpowiedniego sprzętu do pracy na wysokości.

 

Praca na wysokości jest zaliczana do prac szczególnie niebezpiecznych. Wysokość zdecydowanie utrudnia i zmniejsza komfort wykonywanych zadań. Monterzy i serwisanci narażeni są na ryzyko poślizgnięcia i upadku, szczególnie gdy podłoże jest nierówne i niestabilne. Takie zagrożenie wpisane jest we wszelkie prace na wysokościach i w niesprzyjających warunkach. Zadaniem producentów drabin, rusztowań i pomostów jest minimalizacja niebezpieczeństwa i zapewnienie pracownikom możliwie najbezpieczniejszych warunków pracy.

Z jakich konstrukcji mogą korzystać osoby pracujące na wysokości?

Dobierając sprzęt do pracy na wysokości, powinniśmy rozważyć długość trwania wykonywanych zajęć, liczbę ludzi, narzędzi i materiałów potrzebnych do realizacji zadań oraz ewentualną zmienność miejsc ich wykonywania.

Do krótkotrwałych i prostych prac, angażujących jedną osobę, wystarczą drabiny wolnostojące, przystawne, schodki lub nieduże podesty montażowe. Zadania wymagające więcej czasu, łatwiej i bezpieczniej będzie przeprowadzić z pomostów jezdnych oraz wygodnych drabin magazynowych lub platformowych ewentualnie ze schodów jezdnych. W pracy/ach na dużych wysokościach, wykonywanych przy udziale kilku osób, najlepiej sprawdzą się rusztowania jezdne, szczególnie te z szeroką platformą roboczą.

Drabiny, schodki itp.

Aktualnie dostępna na rynku szeroka oferta drabin aluminiowych pozwala każdemu użytkownikowi na dobór właściwego pod względem wysokości i pozostałych parametrów narzędzia pracy. Do dyspozycji mamy drabiny jednostronne, dwustronne, schodki, drabiny przystawne, 2 i 3-elementowe, przegubowe, teleskopowe i wiele innych.

Pomosty jezdne

Aluminiowe pomosty jezdne to funkcjonalne urządzenia ułatwiające np. pracę w magazynach z towarem umieszczonym na wysokich półkach. Z uwagi na to, że produkuje się je z wysokiej jakości aluminium, które jest wytrzymałe i bezpieczne, są one także lekkie i łatwo jest je przesunąć. Zazwyczaj wyposażone są w kółka z funkcją blokady i poręcze zapewniające bezpieczeństwo. Na szczycie pomostu umieszczona jest przestronna, wygodna platforma z barierkami.

Pomosty montażowe.

pomosty jezdne

Pomosty montażowe i pomosty montażowe jezdne sprawdzają się we wnętrzach, w których występuje duże ryzyko poślizgu. Są to np. warsztaty samochodowe i hale produkcyjne. Pomosty wykonane są ze stabilnego aluminium, a ich stopnie zaopatrzone są w specjalną fakturę antypoślizgową, która minimalizuje ryzyko upadku. Aluminiowe pomosty jezdne to praktyczne urządzenia, ułatwiające także pracę w magazynach z towarem składowanym na wysokości. Są stabilne i bezpieczne. Wytrzymała, bezpieczna i wysokiej jakości aluminiowa konstrukcja jest lekka i bardzo łatwo ją przemieścić. Pomosty jezdne firmy Krause wyposażone są w poręcze ułatwiające bezpieczne wchodzenie, a na szczycie pomostu znajduje się przestronna platforma z barierkami ochronnymi.

Rusztowania aluminiowe

Rusztowania aluminiowe również są elementem niezastąpionym przy wykonywaniu pracy na wysokości – do wyboru są rusztowania składane, o wysokości do 3m – idealne do prac montażowych lub remontowych prowadzonych wewnątrz pomieszczeń, ale także wyższe: do prac do ok. 8m czy nawet do 14m. Dla zapewnienia bezpieczeństwa są one wyposażone w antypoślizgową i odporną na wilgoć platformę roboczą zabezpieczoną barierkami, której wysokość można łatwo regulować. Rusztowania przejezdne posiadają kółka umożliwiające łatwe przemieszczanie – dla bezpieczeństwa kółka wyposażone są w hamulce, a szczeble ram są antypoślizgowe. Wiele modeli rusztowań wyposażonych zostało w koła z regulacją wysokości pomagające niwelować nierówności terenu, dostępne są w sprzedaży także koła gumowane – na delikatne podłoża typu parkiet.

Sprawdź również: Porady dotyczące bezpiecznej pracy na rusztowaniach

Na zakończenie warto przypomnieć o uniwersalnej zasadzie dotyczącej zakupu sprzętu do pracy na wysokości – każdy produkt powinien posiadać instrukcję montażu i użytkowania oraz deklaracje zgodności ze stosownymi normami (opcjonalne atesty).

Wniosek jest prosty. By w miejscu pracy na wysokości było bezpiecznie, należy dobrać odpowiedni i bezpieczny podest, rusztowanie lub pomost. W zależności od tego gdzie i jakiego charakteru pracę będziemy wykonywać.

Sprawdź również:

Wróć