Drabina aluminiowa – jaką wybrać?
Zdawać by się mogło, że drabina to przyrząd wybitnie nieskomplikowany: ot, dwie podłużnice, ileś stopni lub schodków, koniec. Pozory jednak mylą. Drabin jest bez liku, a różnią się one konstrukcją i przeznaczeniem. Właściwy wybór zapewnia bezpieczeństwo pracy i wygodę użytkowania. Jak zatem wybierać?
Już sama konstrukcja stopni świadczy o przeznaczeniu drabiny. Jeśli wiadomo, że stopnie służą tylko do wejścia i zejścia, a więc człowiek nie będzie przebywał na drabinie przez dłuższy czas, stopnie mogą być szczeblami, a więc wąskimi poprzeczkami wystarczającymi do postawienia stopy na chwilę. Co innego drabina przeznaczona do dłuższego użytkowania, np. do precyzyjnego malowania: tu przydadzą się schodki, na których można wygodnie stać przez dłuższy czas tak jak na schodach. Drabiny domowe ze schodkami są nieco cięższe od takich ze szczeblami, ale za to wygodniejsze. Ich ceny są umiarkowane.
Drabina przystawna czy wolnostojąca?
Najprostsze z możliwych są drabiny budowlane przystawne, a więc pojedyncze. Żeby na nie wejść, trzeba je o coś oprzeć – o mur, ścianę, drzewo, słup etc. Niekiedy drabina przystawna wyposażona jest w haki na zwieńczeniu podłużnic: można ją wtedy zawieszać. Praktycznym rozwiązaniem jest stabilizator na dole drabiny: jego szerokość sprawia, że drabina nie wychyla się na boki. Drabiny przystawne nie składają się, przez co niełatwo je przechowywać i transportować. Są za to lekkie.
Drabina jednostronna czy dwustronna?
Jeżeli drabiną można będzie zawsze dowolnie manipulować, wystarczy drabina jednostronna, a więc taka, która po jednej stronie ma szczeble, a po drugiej podpórkę. Jeśli jednak przewidujemy np. pracę w stosunkowo ciasnych miejscach, gdzie trudno byłoby drabinę przestawiać, drabina dwustronna może okazać się lepsza, albowiem umożliwia wchodzenie i schodzenie oraz pracę w dwóch kierunkach. I znów: drabina dwustronna jest cięższa od jednostronnej.
Drabina prosta czy z kilku elementów?
Konstrukcja drabin bywa niekiedy bardziej skomplikowana – po to, by zwiększyć liczbę możliwych zastosowań. Na przykład drabina rozkładana aluminiowa z przegubami, drabina czteroelementowa, może być stosowana jako opieralna, wolnostojąca albo jako pomost roboczy. Mimo swojego skomplikowania drabina ta dzięki przegubom łatwo się składa do niewielkich rozmiarów i daje przewozić np. w bagażniku.
Drabina teleskopowa
Niekiedy drabina musi być lekka i składana. Takie są drabiny teleskopowe, specjalnie przystosowane do transportu: po złożeniu zajmują niewiele miejsca, co ułatwia ich przechowywanie i transport, posiadają uchwyt do przenoszenia, a opcjonalnie nawet specjalny plecak. W rezultacie można mieć drabinę zawsze pod ręką, przewozić w bagażniku i wygodnie przechowywać w stanie złożonym, natomiast po rozłożeniu – pracować na niej nawet na sporej wysokości.
Do magazynu lub hali produkcyjnej
Tam, gdzie drabiny są często używane, a praca wymaga ich przemieszczania, najlepiej sprawdzają się modele magazynowe: wyposażone są w platformy do pracy oraz poręcze ułatwiające wchodzenie i wchodzenie nawet wtedy, gdy pracownik coś niesie. Stabilizatory zapobiegają wychylaniu się na boki, a kółka pozwalają swobodnie przemieszczać nawet kilkumetrową drabinę.
Przeczytaj także: Podesty do prac na wysokości.