Drabiny 3 elementowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Drabiny 3-elementowe są najczęściej kupowanymi drabinami ze względu na ich szerokie walory użytkowe. Złożone zajmują niewiele miejsca, zaś rozłożone pozwalają pracować na znacznych wysokościach. Obecnie powszechnie stosuje się drabiny aluminiowe, które są lekkie i przez to łatwe w użyciu oraz transporcie.

Drabiny 3 elementowe można stosować jako drabiny przystawne (oparte np. o ścianę), lub wolnostojące. Można też wykorzystać ostatni element jako pojedynczą drabinę przystawną. Wiele modeli posiada funkcję rozstawiania na schodach. Warto pomyśleć o tym zanim podejmie się decyzję o zakupie drabiny.

W ofercie firmy Dramix znajdują się drabiny trzyelementowe wiodących producentów takich jak Drabex, Krause, Faraone oraz Altrex.

Zamów wizytę doradcy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabiny 3 elementowej?

 

 

Drabinę kupujemy raz na kilka lub kilkanaście lat, warto więc zastanowić się jaką drabinę wybrać. Przy wyborze odpowiedniej drabiny powinniście wiedzieć, czy będzie używana często czy sporadycznie, w jakich warunkach, jakie prace będą wykonywane przy jej użyciu a także co bardzo ważne - jaka ma być jej długość. Przy ocenie długości należy zwracać uwagę na wielkości takie jak np. „wysokość” drabiny, „długość”, „wysokość robocza” lub „zasięg”. Wysokość „w pionie” drabiny opartej jest zwykle mniejsza od jej długości, ponieważ drabina jest oparta pod kątem ok. 75 st. Wysokość robocza nazywana też często zasięgiem to wysokość do jakiej w przybliżeniu dosięgniemy bezpiecznie oraz zgodnie z instrukcją. Instrukcja powinna być zawsze dołączona do zakupionej drabiny.

Jak już wcześniej było to wspomniane warto też zastanowić się czy drabina ma mieć możliwość ustawiania na schodach / nierównościach?

Drabiny do użytku domowego

drabina krause serii Corda

 

 

Do lekkich prac w gospodarstwie domowym typu czyszczenie rynny, pielęgnacja żywopłotu w zupełności wystarczą drabiny Krause serii Corda. Są lekkie, zapewniają bezpieczną pracę oraz wygodę, posiadają między innymi ryflowane solidne szczeble o grubości 28 mm a dwukomponentowe stopy stabilizatora gwarantują dobre podparcie drabiny. Drabiny tej serii występują również w wersji do ustawiania na schodach.

Drabiny „Ekonomiczne”

 

 

Drabiny z grupy „Ekonomiczne” polecamy do prac monterskich, konserwacyjnych itp. a także gdy będą często również przewożone samochodem. Są lekkie i wytrzymałe. W tej grupie oferujemy drabiny Drabex serii TP4200, oraz Krause serii Monto (3-elementowe drabiny tej serii noszą nazwę Tribilo). Drabiny te charakteryzują się dobrymi parametrami, niewielką wagą i korzystną ceną.

Drabiny „Profesjonalne”

 

 

Drabiny profesjonalne to drabiny do prac cięższych, wykorzystywane w budownictwie, przemyśle, w trudnych warunkach i często użytkowane. Wykonane są z profili o podwyższonej wytrzymałości i sztywności. Zazwyczaj stosuje się w nich też sztywne rozpory zapobiegające przypadkowemu złożeniu się drabiny rozstawionej w pozycji wolnostojącej. Mocniejsze i wytrzymalsze są w nich także okucia i zabezpieczenia przed przypadkowym rozsunięciem. W tej grupie polecamy drabiny Drabex serii TP4000, Krause Stabilo, Faraone oraz Altrex.

W drabinach profesjonalnych stosuje się najczęściej podłużnice wykonane z profili aluminiowych ciągnionych. Takie profile są bardziej odporne na odkształcenia mechaniczne, mają większą sztywność, zwiększona jest również ich trwałość. Dodatkowym walorem drabin profesjonalnych może być ich anodowanie (Drabex seria TP4000) lub lakierowanie (Altrex seria Mounter, Nevada). Anodowanie przedłuża żywotność drabiny ponieważ zapobiega utlenianiu się aluminium. Jednocześnie anodowane aluminium nie brudzi rąk co może mieć niebagatelne znaczenie przy wykonywaniu niektórych prac np. prac konserwatorskich, wykończeniowych itp.

W tej grupie drabin warto przyjrzeć się drabinom Altrex Nevada, w których zastosowano podłużnice z bardzo ciekawie zaprojektowanych ergonomicznych profili. Zapewniają one bezpieczeństwo i komfort podczas pracy na drabinie. Drabiny te wyróżniają się też nie spotykanym u innych producentów kształtem szczebli poprawiając przyczepność i wygodę użytkownika.

Zamów wizytę doradcy

Akcesoria do drabin i części zamienne.

 

 

Na zakończenie – dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu w użytkowaniu drabin można dobrać akcesoria takie jak wygodny stopień do oparcia całej stopy przy wykonywaniu dłuższych prac, przedłużacz stabilizatora przy ustawianiu na nierównościach, uchwyt dystansowy pozwalający nie opierać drabiny o rynnę, czy praktyczny pojemnik na narzędzia Multi Caddy.

Niektóre części drabin ulegają zużyciu lub uszkodzeniu podczas eksploatacji. Są to między innymi stopki, które gubią się lub przecierają, czy stabilizator, który czasem ulega wygięciu. Dla bezpieczeństwa należy zużyte części wymienić na nowe. Znajdziecie je na naszej stronie.

Sprawdź również: Mini rusztowania - przegląd modeli

Wszystkie oferowane przez naszą firmę drabiny 3 elementowe są zgodne z obowiązującymi normami, w szczególności z normą PN-EN 131. Wszystkie posiadają także dopuszczalne obciążenie do 150 kg.

Sprawdź również:

Wróć