Drabiny do zastosowań specjalnych (dla elektryków, do pracy na schodach, teleskopowe itp.).

W przypadku wykonywania prac na wysokości bardzo ważny aspekt, który należy uwzględnić poza bezpieczeństwem pracy, to także poczucie komfortu podczas wykonywanych czynności. Miejsca, w których przyjdzie nam coś naprawić, pomalować, obsłużyć samochód lub wejść na wyższe kondygnacje mogą sprawiać duży kłopot ze względu na trudne warunki panujące na miejscu. Właśnie dlatego należy dobrać odpowiedni sprzęt, który znacznie poprawi jakość pracy i dzięki któremu poczujemy się bezpiecznie. Warto poznać zalety drabin do zastosowań specjalnych.

Jakie drabiny możemy wybrać, by bezpiecznie wykonać konkretne zadanie?

Drabiny dla elektryków

Drabiny dla elektryków muszą być wyprodukowane w taki sposób, by prace przy instalacjach elektrycznych były w pełni bezpieczne i komfortowe. Do wyboru mamy drabiny z podłużnicami z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym, które nie przewodzi prądu. Szczeble tych drabin są aluminiowe i obustronnie ryflowane, a także w bardzo wytrzymały sposób połączone z podłużnicami. Zostały one sprawdzone wg normy DIN EN 131; w oparciu o rozdział 6.5.1 z EN 61478:2002 + A1: 2004 (Kategoria 1, sprawdzone do 1.000V). Drugim rodzajem drabin przeznaczonych do prac przy instalacjach elektrycznych są wykonane w całości z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym, sprawdzone wg DIN EN 131; w oparciu o normę EN 61478: 2002 (Kategoria 1:28.000V).

Drabiny do pracy na schodach

Tego rodzaju drabiny można dostosowywać do warunków panujących w klatkach schodowych lub wszędzie tam gdzie występują nierówności. Do prac na schodach sprawdzą się doskonale zarówno drabiny trzy- oraz cztero-częściowe. Wyróżniają się one uniwersalnym zastosowaniem. Można z nich korzystać jak z drabiny przystawnej, rozsuwanej i wolnostojącej. Ich niezwykłą zaletą jest możliwość dopasowywania jej do pracy wykonywanych na schodach, podestach czy właśnie na nierównościach bez korzystania z  dodatkowych akcesoriów. Niektóre z modeli (np. drabina 3-elementowa Krause Corda na schody) mają  szeroki stabilizator zapewniający bezpieczną pracę. Również odpowiadają one normie europejskiej EN 131.

Drabiny kominiarskie

W przypadku drabin kominiarskich muszą one być mocowane na stałe do dachu. W znacznym stopniu zwiększają i ułatwiają one wykonywanie prac związanych z czyszczeniem czy sprawdzaniem stanu komina. Wyposażone są w podłużnice i szczeble z aluminium. Szczeble są półokrągłe oraz ryflowane, a ich kształt umożliwia użytkowanie drabiny na dachach o różnych nachyleniach. W razie potrzeby można przedłużać drabinę za pomocą specjalnych łączników.

Drabiny dachowe

Drabiny dachowe podobnie jak drabiny kominiarskie służą one do prac wykonywanych na dachu. Jednak w przeciwieństwie do nich nie są mocowane na stałe. Ich mocowanie na powierzchni dachu odbywa się za pomocą pałąka zaczepianego o kalenicę (zamiast haków dachowych). Dostępne są wersje wykonane z aluminium, drewna lub połączenia drewna i aluminium. Podłużnice wykonane są z wodoodpornego, klejonego drewna warstwowego lub aluminium. Natomiast stabilne, specjalnie wygięte szczeble także wykonane są z aluminium lub drewna bukowego. Przy okazji prac na dachach należy koniecznie pamiętać o tym, że nie można używać tego rodzaju drabin jako drabin przystawnych, nie dozwolone jest ustawianie ich w rynnie dachowej i używanie na dachach o nachyleniu większym niż 75° (norma BGI 694).

Drabiny do obsługi cystern

Cysterny to szczególny rodzaj pojazdów, który wymaga specjalistycznego sprzętu. Świetnie sprawdzają się w ich przypadku specjalnie zaprojektowane drabiny do obsługi cystern. Sprawdzą się one podczas prac kontrolnych, przy załadunku lub rozładunku, a także podczas poboru próbek z cystern kolejowych, samochodowych oraz naczep czy prac konserwacyjnych oraz przy czyszczeniu.

Spośród pozostałych drabin specjalnych należy wymienić także: drabiny do mycia okien, drabiny do prac na dużych wysokościach, drabiny regałowe, drabiny sadownicze.

Przeczytaj także: Użyteczne akcesoria do drabin.

Wiele wykonywanych przez nas prac w domu wymaga skorzystania z drabiny aluminiowej, jednak do tego typu zadań wystarczy prosta, kilkustopniowa drabina. Podczas specjalistycznych zadań takich jak czyszczenie cysterny, pracy wykonywanej na dachach, eliminowanie usterek elektrycznych czy kontrolach kominiarskich najlepiej korzystać ze specjalnie zaprojektowanych w tych celach, profesjonalnych drabin, które w znacznym stopniu ułatwią pracę, ale i sprawią że będzie ona bezpieczna.

  

Sprawdź również:

Wróć