Drabiny drewniane – podstawowe informacje.

 

Drabiny drewniane są wciąż popularnym i powszechnie stosowanym narzędziem do pracy na wysokości. Proste w budowie, użytkowaniu i konserwacji służą zarówno gospodarstwach domowych, rolnictwie, sadownictwie jak i na budowach.

Budowa drabin drewnianych

 

 

Drabiny drewniane powinny być wykonane z wysokiej jakości drewna, specjalnie selekcjonowanego (bez sęków). Naturalne drewno nie powinno być nasączane środkami chemicznymi. Zawiasy, pręty wzmacniające, elementy stabilizujące, łańcuch, uchwyt pomocniczy powinny być wykonane ze stali ocynkowanej (odporne na warunki atmosferyczne). Do wzmocnienia konstrukcji producenci stosują ocynkowane pręty wzmacniające, umieszczane pod szczeblem.

Idealną drabiną do dłużej trwających prac jest drabina drewniana ze stopniami. Pamiętajmy jednak, że podest jest tylko półką i nie powinniśmy na nim stać.

Zastosowanie drabin drewnianych

Drabiny drewniane najczęściej wykorzystywane są w pracach ogrodowych (przy cięciu drzew, krzewów, zbiorach), oraz przy naprawach instalacji elektrycznych (drewno nie przewodzi prądu, nie nagrzewa się i nie wychładza). Drabiny drewniane w dzisiejszych czasach znalazły również zastosowanie jako element dekoracyjny domu i ogrodu.

Przy wyborze drabiny kierujmy się wysokością roboczą (zasięgiem pracy) i zaleceniami producenta, który określa maksymalną wysokość wejścia.

Przechowywanie drabin drewnianych

Przechowywanie drabin drewnianych powinno odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych, suchych i przewiewnych, aby drewno nie było narażone na warunki atmosferyczne. Pamiętajmy że drabin nie można malować farbą, ponieważ nie będziemy mogli zauważyć ubytków, pęknięć i skaz mających wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Przeczytaj także: Porady dotyczące bezpiecznej pracy na drabinach.

 

Drabiny drewniane powinny posiadać deklarację zgodności z normami / certyfikat potwierdzające zgodność z normą PN-EN 131, a ich dopuszczalne obciążenie powinno wynosić do 150 kg.

Zaletą drabin drewnianych będzie cena (są niedrogie), a wadami są niższa trwałość i ciężar.

 

Sprawdź również:

Wróć