Drabiny magazynowe, podesty jezdne i montażowe, schody jezdne – rodzaje, możliwości zastosowań, różnice.

rusztowania Krause

Obecnie na rynku mamy niemalże nieograniczony wybór drabin, podestów i schodów jezdnych. Czym się różnią i jakie mają zastosowanie?

Drabiny magazynowe

drabina magazynowa

 

Drabiny magazynowe to podstawowy element wyposażenia każdego magazynu lub hali produkcyjnej, niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Produkowane dziś drabiny magazynowe wytwarzane są przede wszystkim z myślą o zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Powinny być lekkie i kompaktowe. Ponieważ zakłady i fabryki zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pracy, producenci muszą zagwarantować, że dany produkt spełnia wymagania odpowiednich norm jakości. Dużym powodzeniem cieszą się szczególnie drabiny aluminiowe. Są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również bardzo lekkie, co znacząco ułatwia pracę. Dla przykładu wykonane z aluminium drabiny Krause są idealnym narzędziem do codziennej pracy. Ich wybór jest bardzo szeroki – mogą posiadać koła, wygodne podesty i barierki ochronne. Koła ułatwiają transport drabiny w inne miejsce. Drabina Krause jest jedną z najpopularniejszych drabin magazynowych. Jest ona pomocna w codziennej pracy w sklepach i magazynach czy w trudno dostępnych miejscach o niewielkiej powierzchni. Ceny drabin magazynowych kształtują się w granicach 1 – 4 tys. zł.

Przeczytaj także: Dobór Odpowiedniego Sprzętu Do Pracy Na Wysokości

Pomosty jezdne

 

Pomosty jezdne najczęściej wykonane są z aluminium, materiału wytrzymałego i lekkiego, dzięki czemu łatwo je przestawić w inne miejsce. Znacząco ułatwiają one pracę we wszystkich magazynach, w których towar przechowuje się na wysokości. Pomosty wyposażone są w kółka (są do wyboru np. z kółkami samoblokującymi się po obciążeniu pomostu i z hamulcami) oraz poręcze pomocne przy wchodzeniu, a także platformę z barierkami chroniącymi przed ewentualnym upadkiem. Do wyboru mamy pomosty jednostronne, w których schody prowadzące na platformę znajdują się z jednej strony, lub pomosty dwustronne – wtedy na platformę prowadzą schody po obu stronach pomostu. Ich maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi przeważnie do 150 kg, a ceny wahają się w okolicach od ok. 2 – 6 tys.

Pomosty montażowe

 

Aluminiowe pomosty montażowe przeznaczone są do prac na niedużych wysokościach. Najlepiej sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach o zwiększonym ryzyku poślizgu, takich jak warsztaty samochodowe, hale produkcyjne. Są one bardzo stabilne i zapewniają bezpieczeństwo pracy w miejscach, w których trzeba wyżej sięgnąć, np. wywiercić otwór. Pomosty montażowe są mniejsze, mają mniejszy zasięg i są tańsze w porównaniu do pomostów jezdnych. Najtańsze modele znajdziemy w cenach już od około 200 zł, droższe do 1 tys. Ich dopuszczalne obciążenie wynosi do 150 kg.

Schody jezdne

 

Schody jezdne będą szczególnie przydatne na halach czy w magazynach, w których zamontowane są regały do wysokiego składowania produktów. Dzięki schodom, które wyposażone są w koła w łatwy i przede wszystkim bezpieczny sposób, dostaniemy się do wyższych kondygnacji regałów. Same stopnie schodów są szerokie i mają specjalną antypoślizgową fakturę. Wejście na górę zabezpieczają także dołączone do schodów jezdnych poręcze. Na samej górze zamontowana jest przestronna platforma robocza z barierkami, dzięki której w optymalnych warunkach można pracować na większych wysokościach. Zamawiając schody warto zwrócić uwagę na kąt nachylenia biegu schodów. Ostry kąt 60 stopni pozwoli zaoszczędzić miejsce natomiast łagodny kąt 45 stopni pozwoli na wygodne schodzenie i wchodzenie po schodach zawsze przodem do kierunku schodzenia. Zakup schodów to większy wydatek, oscylujący w granicach kilku, a przy większych wysokościach nawet kilkunastu tysięcy.

 

Wszystkie powyżej opisane rodzaje drabin i podestów sprawdzą się w pracach magazynowych, w których istnieje potrzeba sięgania do towaru umieszczonego na wysokości. Zarówno aluminiowa drabina magazynowa, podest jezdny jak i schody jezdne, będą pomocne przy tego typu zajęciach. W zależności od tego, jaki mamy budżet, jaka jest powierzchnia magazynu – czy jest to ogromna hala, czy np. niewielki skład, możemy dobrać najbardziej dostosowany do naszych potrzeb rodzaj sprzętu.

Sprawdź również:

Wróć