Drabiny pionowe - istotne parametry, możliwości systemu.

Drabiny pionowe to specjalistyczny sprzęt, który montowany jest na fasadach budynków. Umożliwiają one wejście na dach obiektu lub można je stosować w szybach. W zależności od naszych potrzeb można zdecydować się na drabiny z koszem ochronnym w zestawie lub bez kosza. Równie istotne okażą się różnego rodzaju akcesoria, które warto dobrać w zależności od tego jakie panują warunki w miejscu instalowania drabiny pionowej. Dobrze skonfigurowane drabiny pionowe są gwarantem bezpieczeństwa.

Jakie są możliwości drabin systemowych:

zestawy z koszem ochronnym – drabiny ze specjalną barierką ochronną zwiększają bezpieczeństwo użytkowania. Należy je stosować wówczas jeśli do pokonania jest większa wysokość. Dzięki koszom osoba wchodząca na drabinę na pewno odczuje większy komfort podczas wspinania się na górę. Do wyboru są drabiny wykonane z różnego rodzaju materiału. Drabiny aluminiowe są lekkie i nie wymagają konserwacji. Obręcze kosza znajdują się co 80 cm, a szczebelki są antypoślizgowe. Można zdecydować się na drabinę z niekorodującego aluminium połączonego z ocynkowaną stalą. Tu też obręcze są co 80 cm, a szczeble są antypoślizgowe. Jeśli zależy nam na tym, by drabina zachowywała najwyższą estetykę i jakość warto zdecydować się na drabinę wykonaną z aluminium anodowanego. Dostępne są także drabiny wykonane w całości ze stali nierdzewnej i ocynkowanej.

zestawy bez kosza ochronnego – są miejsca, w których nie ma potrzeby instalowania drabiny z koszem. Drabina bez kosza jest rozwiązaniem mniej kosztownym, które również spełni swoją funkcję. Do wyboru, tak jak w przypadku drabiny z koszem, są produkty wykonane z lekkiego i niekorodującego aluminium, aluminium anodowanego oraz ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Wszystkie rodzaje drabin są wyposażone w antypoślizgowe szczeble. W tej grupie drabin są także drabiny szybowe. Tego rodzaju narzędzia stosuje się w szybach i np. w studzienkach włazowych. Do ich produkcji stosuje się te same materiały co w pozostałych rodzajach drabin. Są nieco inaczej skonstruowane tak, by jak najlepiej sprawdzały się w ograniczonych przestrzeniach.

akcesoria dodatkowe – często wyposażenie budynków w same drabiny pionowe to za mało. Należy dostosować miejsce instalacji w taki sposób, by wchodzenie i schodzenie odbywało się w komfortowych warunkach i było optymalnie bezpieczne. Przy dużych wysokościach warto zdecydować się na wyposażenie drabiny pionowej w specjalny podest spoczynkowy. Ze względu na to, że drabiny prowadzą na duże wysokości konieczne jest wyposażenie jej w zamykającą wejście blokadę dostępu, samozamykające bramki lub podesty zamykające kosz. Warto zastanowić się nad tym, czy nie potrzebujemy specjalnej drabiny zawieszanej lub wysuwanej. Na szczycie przydać się mogą balustrady lub przejścia nad attyką.

Przeczytaj także: W co warto doposażyć drabinę?

Drabiny pionowe są niezwykle istotne, przede wszystkim dlatego, że wykorzystywane są do wchodzenia na duże wysokości. Ich dobór i konfiguracja jest kluczowa. Dzięki temu możemy być spokojniejsi i pewni, że podczas użytkowania drabiny zachowane jest pełne bezpieczeństwo. W zależności od miejsca przeznaczenie możemy wybrać drabinę pionową z koszem, bez kosza lub specjalistyczną drabinę szybową.

 

Sprawdź również:

Wróć