Na co zwrócić uwagę wybierając drabiny drewniane?

Wymiary, rozstaw, jakość wykonania - elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując drabinę drewnianą jest zaskakująco sporo. Które są najważniejsze niezależnie od tego, jak często ją wykorzystasz?

Drabiny drewniane cieszą niezmienną popularnością mimo coraz szerszej oferty rozwiązań stalowych, regałowych czy specjalistycznych. Produkty naturalne mają sporo zalet: od atrakcyjnego wyglądu po walory czysto praktyczne. Świetnie sprawdzają się w pracy osób zajmujących się zawodowo elektryką - drewno nie przewodzi prądu, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas pracy. Niemniej istotne są właściwości drabiny drewnianej w kontekście warunków zewnętrznych. W przeciwieństwie do rozwiązań stalowych drabiny drewniane są zdecydowanie mniej podatne na ewentualne przegrzanie materiału lub irytujące poczucie chłodu.

Jak wybrać dobrą drabinę drewnianą?

Przede wszystkim - zwróć uwagę na materiał wykonania. Drabina - zarówno przystawna, jak i rozstawna - powinna być wyprodukowana z drewna pozbawionego sęków i ewentualnych innych błędów świadczących o możliwej słabszej jakości.

Niemniej istotna jest kwestia okuć. Zawiasy, wszelkie pręty wzmacniające całą konstrukcję, detale stabilizujące czy też zabezpieczający ją łańcuch - wszystko to powinno zostać wykonane ze stali ocynkowanej. Na szczegółach nie warto oszczędzać. Drabina bez odpowiednich detali lub wykonana w trybie oszczędnościowym, nie spełni swoich zadań i będzie potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa.

Rozstawna drewniana drabina malarska, czy też służąca do wszelkich innych prac do dwóch-trzech metrów nad ziemią, musi być przede wszystkim stabilna. Nowoczesne modele mają wszechstronne zastosowanie właśnie dzięki elementom zabezpieczającym. To m.in.:

  • stabilne zawiasy stalowe,

  • łańcuchy chroniące przed zbytnim rozstawieniem,

  • szczeble z utwardzonego drewna, dzięki czemu drabina ze stopniami jest stabilniejsza.

Wysokość drabiny a ilość stopni

Wymiary drabiny to pochodna potrzeb. Szacuje się, że najwyższe modele zapewniające dostęp na wysokości ok. 4,5 m muszą mieć po 12 stopni po obu stronach. Jeśli jednak drabina potrzebna jest do amatorskich prac działkowych, w pełni wystarczy model  ok. 3-metrowy. Wtedy praca na drabinie, na wysokości 1,5 m, będzie w pełni komfortowa. Takie modele mają po osiem stopni po każdej stronie.

Kupując drabinę, należy pamiętać, że wykonywane zadania często wymagają długotrwałego przebywania na jej szczeblach. Praca nawet na niewielkiej wysokości to także regularne wchodzenie i schodzenie po kolejnych stopniach. Stąd tak istotna jest wygoda; warto zwrócić uwagę na to, by drabina nie była zbyt wąska lub ze zbyt dużymi przestrzeniami pomiędzy poszczególnymi stopniami. Cena jest w tym kontekście kwestią drugorzędną; niskobudżetowe modele nie tylko nie okażą się trwałe, ale i w większości przypadków mało wygodne. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić drabinę drewnianą dostosowaną do własnych potrzeb - przetestuj kilka ustawień tak, by odnaleźć idealne.

Przeczytaj także: Norma EN 131 dla drabin – co musisz wiedzieć?"

 

Polecane produkty:

Drabina drewniana "Baraniecki"

drabina drewniana dramix

Drabina drewniana wykonana z drewna sosnowego bez sęków.

  • Okucia (zawiasy, pręty wzmacniające, elementy stabilizujące, łańcuch itp.) wykonane są ze stali ocynkowanej.
  • Pręty wzmacniające umieszczone pod szczeblem 2, 6, 10.
  • Podkładki miseczkowe ocynkowane.
  • Maksymalne obciążenie do 150 kg.
  • Gwarancja producenta 2 lata.

Odpowiada normie europejskiej EN 131.

 

 

 

 

 

 

Sprawdź również:

Wróć