Porady dotyczące bezpiecznej pracy na drabinach.

Prace prowadzone przy wykorzystaniu drabin aluminiowych czy też przemysłowych powinny odbywać się w odpowiednich warunkach. Jeśli twoim zadaniem jest wejście na drabinę i wykonanie prac na wysokości koniecznie powinieneś spełnić kilka wymogów. Sprawdź jakie warunki należy spełnić, by praca z wykorzystaniem drabiny była bezpieczna

Bardzo istotne jest to, by być odpowiednio ubranym. Należy mieć na sobie odzież ochronną i pełne buty z antypoślizgową podeszwą i specjalną wkładką antyprzebiciową. Odzież powinna być dostosowana do pory roku. Pracownik powinien mieć także kask ochronny z aktualną datą ważności, która określana jest przez producenta. Należy ubrać się także w kamizelkę ochronną. Natomiast przy pracach powyżej 2 metrów nad poziomem podłoża należy użyć specjalnych szelek ochronnych z krótką linką oraz urządzeniem samohamującym. Ważne jest także to, by pracownik zapoznał się z instrukcją drabiny. Producenci drabin, tacy jak np. Krause, dostarczają szczegółowych instrukcji, które podwyższają bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Należy pamiętać też o tym, że z drabin aluminiowych powinno się korzystać wówczas, kiedy użycie innego, bezpieczniejszego sprzętu jest utrudnione lub niemożliwe.

Koniecznie należy sprawdzić i upewnić się czy podłoże jest stosunkowo płaskie i twarde. W innym przypadku należy zadbać o to, by powierzchnia była stabilna. Szczebelki muszą pozostać w poziomej pozycji. Dobrze jest także sprawdzić czy podłużnice i szczeble drabiny przemysłowej są nieuszkodzone, proste i niepowyginane oraz czy szczebelki są mocno i trwale połączone z podłużnicami.

W przypadku drabin wieloczęściowych szczególnie ważne jest to, by po rozłożeniu drabiny poszczególne elementy nie ruszały się względem siebie.

Warto też wyróżnić pewne kryteria bezpieczeństwa dla drabin przystawnych i rozstawnych. Te pierwsze jeśli służą jako środek dotarcia na wyższe płaszczyzny muszą wystawać na odpowiednią długość ponad poziom, by móc swobodnie dostać się po drabinie na górę. Bezpiecznie jest wówczas, kiedy drabina wystaje co najmniej 75 cm. Drabina aluminiowa lub przemysłowa musi być postawiona bardzo stabilnie, by nie mogła przewrócić się np. do tyłu. W przypadku większych drabin (pow. 4 m) należy użyć specjalnych szelek.

Przeczytaj także: Użyteczne akcesoria do drabin

Jeśli chodzi o drabiny rozstawne powinny być one całkowicie otwarte oraz zabezpieczone przed rozsunięciem tak, by pracownik pewnie czuł się w trakcie użytkowania sprzętu. Pracownik zawsze musi mieć możliwość uchwycenia się podłużnic lub poręczy. Każda praca na wysokości wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić wszystkie elementy składające się na bezpieczeństwo podczas użytkowania drabin aluminiowych – podłoże, stabilność, kondycję sprzętu, ubiór, zabezpieczenie itd. W innym wypadku ryzyko wypadku wzrasta, a warunki pracy nie będą optymalne.

Sprawdź również:

Wróć