Windy dachowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Windy dachowe to urządzenia, które bardzo ułatwiają pracę na wysokościach. Potrafią w kilka sekund wyręczyć przy wnoszeniu ciężkich przedmiotów na spore wysokości. Dzięki windom oszczędzisz dużo czasu, będziesz wydajniejszy, a zainwestowane pieniądze szybko się zwrócą. Jaką windę powinieneś wybrać? Czym się różnią? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Czym jest winda dachowa?

Przemysłowa i mała winda dachowa to ważna część remontów, czy budowy i prac na wysokościach. Cała praca opiera się na wózku, który wnoszony jest na górę na aluminiowych ramach. Wszystko odbywa się bez fizycznej ingerencji człowieka – windy są elektryczne, a ich ładowność i wysokość – zależna od wymagań użytkownika. Stosuje się je w pracach na wysokościach – np. przy remontach dachów, elewacji, ciężko dostępnych powierzchni, które są za wysoko, żeby narzędzia i materiały wnosić „ręcznie”. Inna nazwa wind to windy dekarskie – to mówi o nich wszystko.

Jak zbudowane są windy dachowe?

Windy dachowe to stosunkowo proste konstrukcje. Urządzenie składa się z aluminiowych konstrukcji modułowych, o różnych wymiarach. Moduły to ramy, prowadzące pożądany towar na górę. Ten umieszczamy w specjalnym koszu (wózku), który wyposażony jest w silnik elektryczny, odpowiadający za napęd. W zależności od modelu windy – te mają jeszcze dodatkowe ograniczniki, możliwość rozbudowania modułów, czy akcesoria. Tych jest sporo – od dodatkowych pojemników, przez stabilizatory, podesty, czy kółka. Wśród dostępnych części są też przystawki do transportowania dachówek.

Jaką windę dachową wybrać?

Windy dekarskie możemy podzielić na typy według możliwego udźwigu, rozbudowy, oraz wagi urządzenia. W przypadku tej pierwszej kategorii musisz wiedzieć, jakie narzędzia będziesz wwoził na górę remontowanych powierzchni. Bardzo często spotyka się windy o udźwigu do 199 kg. To często wystarczający ciężar, który zagwarantuje komfort pracy. Rozbudowa i możliwość rotacji i zdjęciem elementów też jest ważna. W przypadku niestandardowych dachów, których wysokość i zgięcia są różne – rotowanie elementami może stanowić kluczowy czynnik wyboru windy. Waga urządzenia może być kluczowa w przypadku transportu całej konstrukcji. Mniejsza waga jest też niekiedy lepsza dla mniejszych firm, które zatrudniają mniejszą ilość pracowników.

Czy taka inwestycja się opłaca?

Musisz zdawać sobie sprawę, że windy dachowe to wydatek od 20 tysięcy złotych w górę. Wszystko zależy od firmy, parametrów i możliwości. Podobną wycenę ma wiodąca na rynku drabin, firma Faraone. Winda dekarska sprawi jednak, że wydatek powinien szybko się zwrócić. W sezonie będziesz mógł przeprowadzić większą ilość prac, gdyż zaoszczędzisz czas na wnoszenie sprzętu na dach. Dodatkowo zmniejszy się liczba niewykwalifikowanych pracowników, których zadanie ograniczało się do podawania sprzętu na miejsce prac.

Przeczytaj także: Podesty do prac na wysokości.

Ważne jest też bezpieczeństwo – winda dekarska chroni pracowników i Ciebie przed upadkiem ze sprzętem, pozwala zadbać o kręgosłup i zdrowie ogólne. Firma, która korzysta z windy jest bardziej konkurencyjna na rynku, a do tego atrakcyjna dla doświadczonych pracowników. Wniosek z tego jest prosty – inwestycja w windę dachową z pewnością się opłaci. Zrób bilans swoich potrzeb i dokonaj wyboru modelu, który przeznaczony będzie dla Ciebie. Wykonanie, jakość i gwarancja urządzeń zapewnią Ci spokój pracy, a Ty będziesz mógł skupić się na rozwoju swojej firmy.

Sprawdź również:

Wróć