Zastosowania drabiny przegubowej – przegląd najlepszych modeli
Wielofunkcyjność jest atutem wielu współcześnie używanych urządzeń. Naturalne jest przecież dążenie przez człowieka do tego, by móc zapłacić za jedną rzecz, która posłuży mu do kilku różnych celów. W ten sposób można oszczędzić i pieniądze, i miejsce (bo zamiast magazynować kilka przedmiotów, przechowuje się tylko jeden). Nie inaczej jest z drabinami. Można ich mieć kilka, ale bardzo często wystarczy kupić jedną, za to wielofunkcyjną. Będzie to oczywiście znacznie mniej kosztowało. Technika nieustannie podąża naprzód, a konstruktorzy drabin nie ustają w wysiłkach, by tworzyć coraz lepsze, bardziej funkcjonalne i bezpieczne, niezawodne pomoce do pracy na wysokości. Z pozoru proste aluminiowe drabiny przegubowe mogą mieć nie jedno, a kilka zastosowań.
Drabina przegubowa - trzy drabiny w jednej
Na przykład dwuelementowa drabina przegubowa Krause TriMatic. Może mieć (w zależności od wersji) 6 lub 8 szczebli i służyć jako prosta drabina rozstawna, na której da się wygodnie pracować, wchodząc z jednej lub drugiej strony. Tę samą drabinę można jednak tak złożyć, by stała się drabiną przystawną, a więc przystosowaną do opierania o coś. Można też rozłożyć – i znów powstanie drabina przystawna, ale znacznie dłuższa, bo z wysokością roboczą 4,40 lub 5,50 m. Zapadkowy przegub z dźwignią daje się odblokować jedną ręką. Podłużnice są wyposażone w stopki stabilizujące drabinę i zabezpieczające ją przed poślizgiem. Bardzo podobne są drabiny Krause Stabilo, również o wysokości roboczej do 4,40 i 5,50 m.
Drabina przegubowa jako stojak lub podest
Model Faraone T-Quattro potrafi jeszcze więcej. Ta 14-szczeblowa drabina posiada trzy pary przegubów. Dzięki temu może funkcjonować jako drabina rozstawna (2,45 m) lub przystawna (4,50 m). Jeśli jednak złożyć ją inaczej, może pełnić funkcję stojaka, podręcznego stołu roboczego etc. Przeguby pozwalają także złożyć ją do magazynowania lub transportu, wtedy jej wysokość wynosi zaledwie 120 cm. Waży 13,5 kg, a więc stanowi połączenie stabilności z funkcjonalnością. Jeszcze więcej profesjonalnych zastosowań umożliwiają czteroelementowe przegubowe drabiny Krause z maksymalną wysokością roboczą 4,70 lub 5,75 m. Również i one w stanie złożonym do transportu są niewielkie (1,00 lub 1,30 m), to też mieszczą się bez trudu w samochodowym bagażniku. Można na nich pracować jak na drabinie rozstawnej, przystawnej lub jak na pomoście roboczym, pod warunkiem, że podest nie znajduje się wyżej niż na wysokości 1 metra.
Wielki pożytek z niewielkich dodatków
Jeszcze więcej możliwości zyskać można dzięki dodatkowym akcesoriom. Niekiedy warto na przykład dokupić podest zakładany na drabinę. Nie ma sensu stać na szczeblach, skoro można wygodniej: dzięki tak praktycznemu dodatkowi powstanie drabina przegubowa z podestem. Niemałą pomocą może się też okazać uchwyt dystansowy. Są to wysuwane wsporniki teleskopowe, mocowane do górnej części podłużnicy. Dzięki nim drabina przystawna może opierać się nie podłużnicami, a uchwytem, co sprawia, że możliwa jest praca w trudno dostępnych miejscach, w których jakiś element poziomy uniemożliwia dotarcie do obszaru roboczego.
Praktyczny jest także uchwyt przyścienny, pozwalający bezpiecznie przechowywać drabinę pod ścianą, zamknięta na kłódkę i w ten sposób chronioną przed kradzieżą, uszkodzeniem lub nieuprawnionym użyciem.
Przeczytaj także: Porady dotyczące bezpiecznej pracy na drabinach.